Ivan Marinković rođen je u Splitu, gde je završio srednju zdravstvenu školu, smer fizioterapeut, a zatim i fakultet, stekavši zvanje diplomiranog kineziologa, smer kineziterapija.
Svoju profesionalnu karijeru započeo je još tokom srednje škole, fokusirajući se na sportske, relaks i medicinske masaže. Nakon završetka srednje škole odradio je pripravnički staž u KBC Split, kao i u poliklinici za rast i razvoj dece sa poteškoćama u razvoju.
Po završetku fakulteta dobio je angažman kao glavni fizioterapeut u muškom odbojkaškom klubu Ribola Kaštela, s kojim je stekao iskustvo i na evropskim takmičenjima. Kroz rad u sportu razvio je veliko iskustvo u brzom oporavku sportista, primeni kineziterapijskih vežbi za što raniji povratak na teren, kao i u kreiranju treninga za prevenciju povreda i jačanje mišićne mase.
Njegova prva stručna edukacija bila je usmerena na prevenciju povreda i duboku stabilizaciju tela, bazirajući se na načelima motornog razvoja kroz DNS (dinamička neuromuskularna stabilizacija). Nakon toga, proširio je svoje znanje iz Schroth metode, koja se primenjuje kod deformiteta kičme, uključujući kifotično držanje, kifoze i skolioze kod dece.
Nakon pet godina rada kao terapeut u odbojkaškom klubu, prelazi u privatnu ordinaciju i Centar za manuelnu terapiju Skelin, gde se dalje usavršava u pravcu manuelne terapije, sa posebnim naglaskom na Mulligan koncept – tehniku mobilizacije zglobova koja doprinosi povećanju obima pokreta i smanjenju bola. Takođe, primenjuje tehniku fascijalne relaksacije, gde stimulacijom određenih tačaka na telu oslobađa napetost mišićne fascije.
Neka od najčešćih stanja kod kojih postiže efikasne rezultate koristeći manuelnu terapiju i kineziterapijske vežbe su: cervikalni sindromi, bol u ramenu, lumbalni sindromi (bolovi u donjem delu leđa), petni trn, pubična bol, plantarni fascitis, bolovi u kolenima, išijas, teniski i golferski lakat.